Exkurze do Terezína

19. 5. 2010

7.5. – den kapitulace Německa za II. světové války a jak symbolické datum pro poznávací exkurzi do Terezína, které ze zúčastnili žáci 9.A a 9.B ZŠ Vratislavice n /N.

Stísňující prostředí Malé pevnosti a sugestivní vyprávění průvodkyně umožnilo žákům dokonale si představit hrůzy a utrpení života lidí ve vězení a v židovském ghettu. Filmové ukázky, dobové fotografie a osobní věci perzekuovaných lidí, zejména dětí, jen umocnily celkový prožitek. Žáci zhlédli prostory Malé pevnosti, výstavu v Židovském muzeu a samostatně se mohli rozhodnout pro prohlídku Magdeburských kasáren, židovského hřbitova, márnice a kolumbária.

 

Všichni zúčastnění žáci si zaslouží pochvalu za vzorné chování a reprezentaci školy. Poděkování patří i SRPDŠ ZŠ Vratislavice n/N za finanční příspěvek na autobusovou dopravu.

Vlaďka Reinišová

 

Exkurze očima dětí

„ Pro mě bylo nejhorší, když jsme si zkoušeli vejít se do židovské samotky pro 12 lidí, anebo když jsme procházeli bránou smrti a kousek vedle byl bazén pro rodiny členů SS.“ Lucka Ilková

„Velmi silný zážitek, který byl poučný, ale také velmi smutný.“ Míša Chvalinová

„ Myslím, že návštěva Terezína byla velmi naučná, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Každý by se někdy měl na toto místo podívat, aby viděl, jaké utrpení si věznění lidé museli projít.“ Martin Koláš

 

 

Vratislavice Liberecký kraj