GIS DAY 2019

15. 11. 2019

K příležitosti celosvětových oslav dnů GIS jsme se 14. 11. 2019 vydali s žáky osmého ročníku na Technickou univerzitu v Liberci.  Nahlédli jsme a vyzkoušeli si, jak GIS využívat v běžném životě a v různých profesích. GIS (geografické informační systémy) představují soubor technik a metod, které pomáhají zpracovávat data o okolním světě, v němž žijeme.

Jako první nás čekala krátká teoretická část, kde jsme získali základní přehled o využití GIS v praxi.

V druhé části jsme si procházeli různá stanoviště, jež pro nás byla nachystána. Jednotlivými stanovišti žáky provázel pracovní list s úkoly, ale také odborníci např. z řad hasičů, pracovníků libereckého magistrátu a studenti geografie TUL.

Mohli jsme se procházet po „šlapacích mapách“, kde jsme viděli Liberec z výšky. Na leteckých snímcích jsme hledali svá bydliště, řeky, lesy atd. Pomocí mobilních telefonů jsme se utkali ve vědomostním zeměpisném kvízu. Největší senzací byla praktická ukázka modelu reliéfu postaveného z písku, na němž jsme si mohli krásně prohlédnout sklony svahů, návětrné a závětrné strany hor nebo nasimulovat sopečnou činnost.

Více fotografií z akce ve fotogalerii.

Mgr. Markéta Pacltová

Vratislavice Liberecký kraj