Lyžařský kurz 9.1.2010 - ZŠ Vratislavice n. N.

16. 2. 2010

Většina základních škol má dnes problémy naplnit lyžařský výcvik, zvláště jde-li o sjezdařské disciplíny. U nás ve Vratislavicích máme dlouholetou dobrou zkušenost s penzionem Táňa v Peci pod Sněžkou, kde využíváme ideální prostředí za velmi příznivých finančních podmínek. A letos jsme k tomu přidali i možnost výcviku snowboardingu.

Odjezd od školy je dle programu, v sobotu 9.1. 2010 přesně v 12,30. Řidič je trošku neklidný, sněží a z rádia hlásí, kde všude je kalamita. Silnice na Jičín je uzavřena, tak jedeme směr Jablonec n. N. a Harrachov, Jilemnice. Kupodivu sněží jen drobně a o kalamitě se v těchto místech nedá hovořit.

Dodržujeme tedy původní plán a navštěvujeme Krkonošské muzeum v Jilemnici. Dozvěděli jsme se více o rodu Harrachů, zjistili podrobnosti o nejznámějším krkonošském malíři (František Kaván), o počátcích lyžování, vyzkoušeli jsme funkčnost mechanického betlému a poznali mnoho dalších zajímavostí z místní historie.

Po hodinové prohlídce znova nastupujeme do autobusu značky Mercedes a už se definitivně vydáváme do známého lyžařského střediska – Pec p. Sněžkou.

Bez problémů dojíždíme do Pece a rolbou nám odvážejí lyže, snowboardy a zavazadla do penzionu Táňa. My se tam dodrápeme (cesta je hodně strmá a klouže) za půl hodinky.

Celou roubenou chalupu máme jen pro sebe, pokoje jsou velké a v poho, večeře na uvítanou je perfektní, okolní příroda je nádherná. Co více si přát?

Máme k dispozici svůj kopec i svůj vlek , vše zdarma neboli v ceně ubytování. Prostě paráda.

Ale 30cm nového sněhu se musí ušlapat. Kdo nezkusil, nemůže tvrdit, že ví jaká je to dřina. Většina z nás propotila nejednu část oblečení.

Během kurzu jezdíme jak v hlubokém sněhu tak na upraveném svahu. Učíme se vše základní ze sjezdového lyžování a z snowboardingu – obraty, pády, jízda šikmo po svahu, přenášení váhy, odšlapovaní, oblouky atd, atd. Den po dni zvládáme vše lépe a lépe. Všichni jsme se  postupně naučili jízdu na vleku, oblouky, někteří i carvingové, hrajeme hry na sněhu, dojde i na skoky. Vrcholem je závod ve slalomu a velkolepá maškarní jízda. Je vyhlášeno mnoho vítězů, kteří jsou odměněni diplomy a cenami.

Každý večer máme program, jednou je to turnaj v „člověče, nezlob se“, jindy noční hra, turnaj v sudoku, školení Horské Služby, filmotéka, kvízy, společenský večer, diskotéka.

Ve dnu odpočinku blíže poznáváme Pec p. Sněžkou a hlavně můžeme dokoupit potřebné pochutiny.

Je nezbytné poděkovat panu Müllerovi a personálu penzionu Táňa za veškerý servis a často nadstandardní služby.

Kurzu se zúčastnili a ve zdraví se vrátili Drechslerová Tereza, Hlisterová Lucie, Jůzová Michaela, Krutská Kristýna, Pokorná Tereza, Sémová Michaela, Thielová Lucie, Snopek Jakub, Procházka Martin, Obešlo Jan, Daníček Jakub, Peš Jan, Svoboda Martin, Šimůnek Vít, Šubrt Dominik, Guziková Kristýna, Halabuková Nikola, Hottmarová Šárka.

Snad mluvíme za všechny zúčastněné, jsme rádi, že nás tento zážitek potkal.

                                                                           Jan Kvapil

                                                                           Miloslava Kešnerová

Vratislavice Liberecký kraj