Aktuality

Galerie

Zobrazit celou galerii

Prohlídka rodného domu F. Porcheho

V pátek 21. června se žáci 8.B, 8.D a 8.E zašli podívat do místního muzea v rámci dějepisné exkurze. Rodný dům Ferdinanda Porscheho nás všechny překvapil a nadchl. Jedná se o nádherný moderní muzejní prostor s expozicemi, které jsou uzpůsobeny pro návštěvníka 21. století.

Po příchodu si žáci rozebrali tablety a společně s paní průvodkyní jsme procházeli čtyři vitríny zaměřené na lidské vynálezy. První předmět spadal až do pravěku a jednalo se o originál pěstního klínu z oblasti Tanzanie. Následovaly další předměty, například tkalcovský člunek, oblouková lampa, převodovka či průřez podmořským kabelem, kterým se přenášejí dnešní informace. Na tabletech jsme si po naskenování obrázku mohli přečíst bližší informace či prohlédnout videa, jak daný předmět v praxi fungoval.

Druhou část prohlídky většina z nás již netrpělivě vyhlížela. K vidění byl sportovní vůz Porsche 918 Spyder z r. 2015 a nezklamal. Jak jeho název vypovídá, bylo vyrobeno pouze 918 kusů a pořizovací cena se pohybovala okolo 14 miliónů Kč. Vůz byl zapůjčen z Porsche muzea ve Stuttgartu. Na tabletech jsme mohli zhlédnout záznam z jeho jízdy. V této části expozice jsme se zdrželi nejdéle. Kromě vystaveného vozu jsme dostali informace i o fungování elektrického auta či plánech F. Porscheho na různé typy vozů. Na zdi jsme pak viděli velkou fotografii 17letého Ferdinanda v tomto jeho rodném domě, jak stojí u přístroje, pomocí něhož elektrifikoval celý dům.

Poslední část naší prohlídky byla zaměřena na rodinný život F. Porscheho. Na stole plném fotografií jsme si prošli jeho životem a dozvěděli jsme se, že například v roce 1902 se stal osobním šoférem následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este.

A jak žáci hodnotí dějepisnou exkurzi? – „Nikdy jsem tady nebyl, ale budu sledovat, až přivezou zase jiný vůz a přijdeme se s taťkou podívat.“ / „Prohlídka se mi moc líbila, dávám palec nahoru.“ / „Vůbec jsem nevěděla, že máme ve Vratislavicích takové muzeum, jsem nadšená.“ / „Moc pěkná exkurze, bylo to zajímavé.“ / „To auto bych chtěla domů!!!“

Obsah prohlídky týkající se vynálezů nám krásně zapadl do učiva 8. třídy a vůz Porsche 918 Spyder se stal takovou třešničkou na dortu.

Mgr. Radka Procházková

Zpět na seznam